Авальовані векселі – економія оборотних коштів, додатковий дохід та зміцнення репутації

Сучасний агробізнес може використовувати у своїй діяльності різні фінансові інструменти, а не лише традиційні банківські кредити. Зокрема – авальовані векселі. В агробізнесі їх зазвичай виписують у рахунок оплати за поставлене дистриб’ютором насіння, ЗЗР та добрива. Механізм роботи досить простий: навесні за допомогою векселя, авальованого в одному з банків, компанія фінансує 100% вартості товарно-матеріальних цінностей, а восени – розраховується за них. Впродовж останніх років ринок авальованих векселів в Україні оцінюється в 5 млрд грн, що підтверджує попит на цю банківську послугу. На своєму власному прикладі хочемо розповісти про можливості та переваги авальованих векселів.
Авальовані векселі VS кредити
Чому Ristone Holdings почав використовувати векселі? Чи не вигідніше традиційне кредитування? За словами засновника та голови наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings Вадима Нестеренка, авальований вексель є дешевшим банківським інструментом порівняно з класичним кредитуванням. А економія коштів на обслуговуванні залучених ресурсів – це важлива перевага для будь-якого бізнесу. Ставки на авалювання векселів зазвичай варіюються від 2 до 4,5% річних.
Продавати продукцію тоді, коли вигідно
Ще однією перевагою векселя можна назвати те, що він дозволяє здійснювати реалізацію продукції в період максимально високих цін на неї, отримавши від постачальника товару відстрочку платежу. За словами Вадима Нестеренка, для АПК з його розтягнутими за часом виробничими циклами це дуже важливо. Також використання авальованого векселя підтверджує надійність ділової репутації холдингу. Адже якщо за його фінансові зобов’язання готова поручитися солідна фінансова установа, це є наочним показником того, що холдинг успішний і платоспроможний.
«Конкретні причини звернення до цих цінних паперів — нівелювання валютних ризиків, які є суттєвим фактором для підприємств АПК, та можливість використання фінансового інструменту за низькою вартістю обслуговування. Загалом авальовані векселі дають можливість здійснювати продаж своєї продукції в період найбільш вигідної цінової пропозиції», — пояснює Вадим Нестеренко.
Нівелювання курсових ризиків
Номінований у гривні вексель, на відміну від валютного банківського кредиту чи товарного кредиту постачальника, переважно прив’язаного до долара, не несе у собі курсових ризиків на час його погашення.
«Фіксація валютного курсу проводиться на момент першого платежу. Це дозволяє уникнути додаткових витрат за можливого зростання валютного курсу на момент остаточного розрахунку. Недоліків використання векселя з авалем не знаходжу. Навпаки, бачу в ньому досить ефективний інструмент не лише з позиції фінансово-господарської діяльності, а й з позиції формування репутації холдингу як надійного, відповідального та платоспроможного партнера. — пояснює засновник та голова наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings. – Для постачальника товарів авальований вексель – надійний інструмент забезпечення виконання платежів. За рахунок банківської гарантії відсутній ризик неплатежу за вже відвантажений товар навіть у разі будь-якої тимчасової несприятливої кон’юнктури ринку. Ще однією перевагою постачальника є можливість використовувати вексель для подальших розрахунків за зобов’язаннями. Отже, векселі, які авалюються банківською установою, — взаємно зручний та надійний інструмент розрахунків, тому конкретних вимог щодо сум дистриб’ютори не висувають. Принаймні у нашій практиці такого не було», — пояснює засновник та голова наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings.
Агрохолдинг активно використовує цей фінансовий інструмент у своїй діяльності і вже встиг оцінити його переваги: це можливість заощадити оборотні кошти, отримати більший дохід на продажу своєї продукції, убезпечити себе від валютних стрибків. Крім того, це важливий репутаційний крок, який демонструє надійність компанії для її нинішніх та потенційних партнерів, інвесторів.