Розвиваємо своє: власний насіннєвий фонд більш перспективний, ніж західний

Щороку напочатку посівної кампанії перед аграрієм постає питання про вибір насіння. На український ринок давно вийшли французькі, німецькі, нідерландські компанії. Між вітчизняним та іноземним насінням досить давно йде серйозна боротьба, непомітна пересічному громадянину. Але можна сказати точно, що ранні зернові українські сорти поки виграють в якості, оскільки мають хороший продовольчий потенціал, добре адаптовані до місцевих кліматичних умов.
З самого старту своєї діяльності Ristone Holdings вибудовував вертикально інтегровану і багатопрофільну бізнес-модель, в якій наші підприємства зможуть забезпечувати повний цикл виробництва тих чи інших продуктів. А така модель в агросфері неможлива без розвитку насінництва та створення власного фонду якісного насіння. У структурі холдингу за цей напрямок відповідає ТОВ «Агрофірма ім. Горького». Зараз насіння тут вирощується на площі в 360 га.
Своє проти імпортного
Агрофірма ім. Горького в Дніпропетровській області – підприємство практично унікальне, адже крім нього вирощуванням насіння займаються лише одиниці. Та й в масштабах всієї країни намітилася тенденція до скорочення насінницьких господарств. Все більше агрофірм починає закуповувати насіння у імпортних постачальників, що далеко не завжди вигідно і виправдано.
– Імпортне насіння набагато дорожче нашого. Наприклад, українське можна придбати приблизно за 14-16 тис. грн за тонну, а імпортне коштуватиме від 20 до 40 тис. У минулому році ми вирішили провести експеримент і посіяли 10 імпортних сортів з Австрії, Німеччини, США, Канади. Вирішили порівняти з нашими. Результат виявився приблизно однаковим – з різницею +/- 5 центнерів з гектара. А ціна відрізняється в рази. Але ж потрібно враховувати ще й той факт, що імпортне насіння здебільшого фуражного призначення, не підходить для виробництва харчових продуктів. – розповідає координатор насінницького напрямку Василь Полюшко.
Стандарти якості Ristone Holdings
Хоча господарства Ristone Holdings активно співпрацюють з іншими українськими та європейськими виробниками насіння, наявність власного насіннєвого фонду ми вважаємо важливою перевагою. Це дає впевненість у тому, що наші агрономи будуть працювати з якісним посівним матеріалом, адже в прозорості своїх виробничих процесів ми впевнені на 100%.
«Агрофірма ім. Горького» є базовим господарством Одеського селекційно-генетичного інституту. Також вона співпрацює з Київським інститутом фізіології рослин і генетики НАН України, Донецькою дослідною станцією. Тут закуповується насіння Р2 для подальшої репродукції. Спочатку з нього вирощується супереліта, а на наступний рік – еліта, яка вже може бути реалізована іншим господарствам. Основні сорти, які вирощує господарство: «Новосмуглянка» і «Подолянка» від ДСВ ІФРГ, «Ліра одеська» від СГІ, «Шестопалівка» і «Пилипівка» від ФГ «БОР». Цього року закупили ще два нових сорти – «Катруся» і «Магнітка шестизерна».
За якістю і чистотою насіння в агрофірмі ім. Горького стежать на кожному етапі виробництва, починаючи з посіву. Щоб сорти не змішувалися, між ділянками залишають розділову лінію в 2 метри. Більш того, поділяють навіть посіви одного сорту, але різного типу – еліту і супереліту.
Перед посівом кожного нового сорту машини, які привозять насіння на поле, і сівалки ретельно продуваються компресором, щоб не допустити змішування сортів. Таких же принципів дотримуються і під час збирання насіння: комбайни та інша техніка, яка бере участь в збиральних роботах, ретельно очищається і продувається після кожного сорту.
В процесі вирощування рослин також важливо забезпечити сприятливі умови на полях: посіви обробляються необхідними захисними засобами, проводяться сортові прополки, щоб позбутися від сторонніх рослин або домішок. На такому полі хвороби і шкідники виключені, що регулярно підтверджують державні апробатори, які контролюють стан посівів.
Щоб отримати більш якісне і сильне насіння, посів здійснюється після хороших попередників – це однорічні трави або горох. Іноді засівають після кукурудзи на силос, яка збирається досить рано і дає можливість підготувати поле до наступного посіву.
Не менш важливий етап виробництва насіння – це заводське калібрування. На заводі ретельно стежать за сортовою чистотою: після кожного сорту проводиться очистка лінії, навіть співробітники не можуть переходити з однієї лінії на іншу. На підприємстві діє своя лабораторія, яка перевіряє чистоту і якість насіння, щоб не було щуплої чи битої сировини. Крім власної перевірки, все насіння також підлягає перевірці державного інспектора. З кожної партії береться проба, вона відправляється в Дніпропетровську лабораторію, де її перевіряють на 4 основні показники: це схожість, чистота, енергія і маса тисячі насінин. До речі, за останнім показником ТОВ «Агрофірма ім. Горького» перевершує конкурентів: МТН тут досягає 45-50 г, тоді як у конкурентів в середньому 35-40 г.
В цьому році за виробничим планом у господарства передбачено виробництво 1800 т насіння пшениці, а також 320 т ярого ячменю. Реалізується насіння не тільки серед господарств холдингу. Їх купує багато агрофірм Дніпропетровської та сусідніх областей. Також продукція користується попитом у спеціалізованих компаній, які займаються продажом насіння.
В агрофірмі йдуть назустріч кожному покупцеві – від локального фермера до великої корпорації: насіння можна придбати як у невеликих мішках на 50 кг, так і в «бігбегах» на 1 т.
– За 13 років моєї роботи насіннєводом не було ще жодної скарги на нашу продукцію. – резюмує Василь Полюшко. – Ми все робимо чітко, прозоро, нічого не приховуємо, весь виробничий процес офіційно перевіряється, а наша продукція має державні сертифікати якості – сортовий і посівний.
Звісно, високі врожаї, які отримують господарства Ristone Holdings, – це зокрема і заслуга власного насіннєвого фонду.